Yenikapı’nın Batıkları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
2013
İş kapsamı:
Sergi, Grafik, Etkileşim tasarımı ve Animasyon kurgusu
İşveren:
İstanbul Arkeoloji Müzeleri
Alan:
400 m2
Proje Detayı
SAKLI LİMANDAN HİKAYELER: YENİKAPI’NIN BATIKLARI
2004 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri, kentin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Marmaray –Metro projeleri kapsamında Yenikapı’da büyük bir kurtarma kazısına başladı. İstanbul’un tarihinde ilk kez antik limanlarından birinde arkeolojik kazılar yapıldı. Toplam 58.000 m2’nin üzerindeki kazı alanında ilk olarak Osmanlı izlerine, ardından günümüz deniz seviyesinin sadece 1 metre altında Konstantinopolis’in en önemli ve antik dünyanın bilinen en büyük limanlarından birine, Theodosius Limanı’na ulaşıldı.
2005 ise yılında beklenmedik bir buluntuya, bir gemi batığına rastlandı. Araştırma alanı genişletilirken bugüne kadar 5. ve 11. yüzyıllar arasına tarihlenen toplam 37 gemi gün ışığına çıkarıldı.  Yenikapı batıkları bugün toplu olarak ele geçmiş en büyük tekne koleksiyonunu oluşturuyor.
Deniz seviyesinin 6,3 m. altında ise başka bir sürpriz buluntuya rastlanıldı: İstanbul’un en eski yerleşik topluluğu. Günümüzden 8000 yıl öncesine tarihlenen bu Neolitik yerleşim, İstanbul’un tarih yazımını değiştirecek nitelikteydi.
Kesintisiz devam eden kazılar onuncu yılına girerken artık bu kente dair birçok yeni bilgiye sahibiz. Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı’nın Batıkları” sergisi halen gün ışığına çıkartılmakta olan arkeolojik buluntuların ziyaretçilerle buluşmasını sağlamak ve İstanbul’un tarihini daha iyi anlatabilmeyi amaçlamaktadır.
PATTU, müzenin uzun süredir depo olarak kullanılan bir bölümünü Yenikapı sergisi için yeniden düzenledi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile birlikte içeriğin yorumlanması, metin yazımları, hikâyenin mekana dağılımı, mekan ve vitrin tasarımları, etkileşim tasarımı, bilgilendirici kısa filmlerin üretilmesi ve sergi kataloğu üzerine çalıştı. Sergi, ziyaretçileri Konstantinopolis’in geçmişine eğlenceli bir yolculuğa davet ediyor.
Sponsor:
Koç Vakfı
Proje:
Cem Kozar, Işıl Ünal
Yardımcılar:
Riccardo Cespi, Elisa Caporaletti
3d Model ve Animasyon:
Zafer Üstüner
Hareketli Görseller: 
Hürcan Emre Yılmazer
Ses Danışmanı: 
Mine Erkaya
Ses Tasarımı: 
436 Media
Ateş Erkoç, Can Kanmaz
Liman Hologramı Yazılımı:
Selçuk Artut, Alp Tuğan
Filika Interactive Design
Video Projeksiyon Alanı Donanım Desteği:
Bilsa Bilgisayar ve Teknik Cihazlar